Tenis Kortu Yapımı ve Teli

Tenis Kortu Uygulamaları
Yapım Tekniği
Açık alan Tenis Kortu alt yapı, asfalt ve beton olarak hazırlanmaktadır. (Toprak kort ve suni çim zeminlerde mevcuttur) Dünyada ve Türkiyede en fazla tercih edilen altyapılar beton ve asfalttır. Buna göre beton altyapı için ayrı, asfalt altyapı için ayrı sportif zemin kaplama alternatifleri geliştirilmiştir. Aşağıdaki bağlantılarda ayrıntılı şekilde altyapı ve sportif zemin kaplamaları yapımı ve kort çeşitleri tarif edilmiştir.

 

Asfalt Altyapı Hazırlığı:

Tesviyesi bitirilmiş alanın etrafına 30×50 cm ebatlarında demir donatılı hatıl beton yapılır. Hatıl betonun çevrelediği alan içerisine 15cm kalınlığında mıcır blokaj ve plentmix tabakası (Dolgu tabakası) döşenir ve silindirlenir. Bu tabaka yapılırken zemine tek tarafa olacak şekilde gerekli oranda eğim verilmelidir. Dolgu tabakası üzerine 5-6cm kalınlığında Binder asfalt tabakası serilir ve silindirlenir. Binder tabakası üzerine 4cm kalınlığında 0-0,5 granül büyüklüğünde spor sahaları için özel olarak üretilen sıfır asfalt tabakası serilir ve silindirlenir.

Asfalt üzeri kaplama alternatifleri:

a) Cushion Tabakalı (Kauçuk katmanlı) Akrilik Kaplama Yapılması:

Asfalt zemin basınlçlı su ve hava kompresörü ile toz ve kirlerden temizlenir.
temizlenen yüzeye dolgu malzemesi (Acrylic Resurfacer) uygulaması yapılır.
Dolgu malzemesi üzerine 2 kat halinde Kauçuk katman (Unirubber Cushion) tabaka uygulaması yapılır.
Kauçuk katman üzerine 2 kat halinde akrilik renk katları (Acrylic Procoat) uygulaması yapılır.
Son olarak oyun çizgileri çizilir.

b) Cushion Tabakasız(Kauçuk katmansız) Akrilik Kaplama Yapılması:

Asfalt zemin basınçlı su ve hava kompresörü ile toz ve kirlerden temizlenir.
temizlenen yüzeye dolgu malzemesi (Acrylic Resurfacer) uygulaması yapılır.
Dolgu malzemesi üzerine 2 kat halinde akrilik renk katları (Acrylic Procoat) uygulaması yapılır.
Son olarak oyun çizgileri çizilir.

Beton Altyapı Hazırlığı:

Tesviyesi bitirilmiş alanın etrafına 30×50 cm ebatlarında demir donatılı hatıl beton yapılır. Hatıl betonun çevrelediği alan içerisine 15cm kalınlığında mıcır blokaj tabakası döşenir ve silindirlenir.Mıcır bolakaj yapılırken zemine tek tarafa olacak şekilde gerekli oranda eğim verilmelidir.Mıcır üzerine 5mm tel çaplı 15x15cm göz aralıklı hasır çelikler döşenir. Hasır çelikler üzerine 10cm kalınlığında hazır beton dökülür ve tesviyelenir. Tesviyesi tamamlanan beton yüzeyi perdah makinesi ile (helikopter ile)  perdahlanarak sıfır zemin haline getirilir.

Beton üzeri kaplama alternatifleri:

a) Beton üzeri EDPM Kaplama Yapılması:

Beton zemin basınlçlı su ve hava kompresörü ile toz ve kirlerden temizlenir.
temizlenen yüzeye 4mm kalınlığında SBR Rubber kauçuk rulolar açılır- serilir ve yapıştırılır. Rubber üzerine 4mm kalınlığında renkli EPDM Rulolar açılı-serilir ve yapıştırılır.
EPDM üzerine oyun çizgileri çizilir.
Not:
EDPM uygulamalarında, uygulama tekniği (olması gereken) 1 kat Rubber + 1 kat EPDM’dir. Ama maliyeti düşürmek için Rubber katı uygulanmayıp sadece EPDM katı da uygulanabilir.

b) Beton üzeri Rubber + Akrilik Kaplama Yapılması:

Beton zemin basınlçlı su ve hava kompresörü ile toz ve kirlerden temizlenir.
temizlenen yüzeye 4mm kalınlığında SBR Rubber kauçuk rulolar açılır- serilir ve yapıştırılır. Rubber üzerine 2 kat halinde renk katı (Acrylic Procoat) uygulaması yapılır.

c) Beton Üzeri Poliüretan kaplama

*Genellikle kapalı spor salonlarında tercih edilen ve önerilen bir kaplama türüdür.
Temizlenmiş beton zemine UNEPOX Epoxy (Beton astarı) ile0.300kg/m2 sarfiyatla emprenye edilmesi.
Emprenye edilmiş zeminde yapılması gereken tamiratların UNEPOX COMPOND (Epoxy macun) ile yapılması.
Zemin trete işlemleri bölümünde yapılan işlemlerden sonra zemine 1 kat UNİPU-0.30 (Poliüretan yapıştırıcı) sürülerek tercihe göre 4-6-8-10mm kauçuk pet yapıştırılması
Kauçuk pet yapıştırıldıktan sonra düz sırtlı mala ile UNİPU-SEALER (Elastik dolgu astarı) zemine uygulanması.
Dolgu astarının kurumasından sonra 2mm kalınlığında PU selfleveling (Elastik selfleveling) zemine uygulanması ve 24 saat sonra FLEKS MAT son katı istenilen Ral renginde uygulanması.
İstenilen renklerde oyun çizgileri çizilmesi

1. Gerçek Çim Kort: Doğallığı çağrıştırdığı için çekici gelen bu kort çim ekilmiş toprağın silindirle sıkıştırılarak düzeltilmesinden meydana gelir. Bakımı zor ve çok masraflı olan bu kortlarda diğer kortlara göre faydalanma süresi kısıtlıdır.

2. Antuka Kort ( clay-kiremit kırığı ): Oyuncularda meydana gelebilecek eklem sakatlıklarını en aza indiren dolayısı ile sağlıklı ve doğal olanıdır. Sürekli sulama günlük ve yıllık bakımlar gerektirir.

3. Tartan Kort: Yumuşak zeminli, hava şartlarından en çok etkilenen kort. Güneş, yağmur ve kar bu tür kortları bir yıl içerisinde bozabilir. Fiyat olarak da çok ekonomik değildir.

4. Beton Tartan Kort: En zararlı zemindir. Küçük mermer kırıklarından yapılan bu kort gözenekler vasıtası ile ilk zamanlar su geçirimli gibi gözükse de zamanla yapılan boya, tozlar, vb doldurur ve su geçirmemeye başlar. Kort yosunlaşıp kayganlaşır. Eklemler için en zararlı kort çeşididir.

5. Suni Çim Kort: Suni çimin içine özel kum doldurularak yapılır. Kumu iyi ayarlanırsa clay kortta olduğu gibi kayarak oynanabilir .

6. Supreme Kort: En sağlıklı kortlardandır. Daha çok amerikada  kullanılır . Avrupa’da çok yaygın olma
ÇEVRELEME BORU VE TELİ ÖZELLİKLERİ;

1-60×2,5 m dikmeler 48×2,5 m kayıtlar dikme araları 3 mt standart ara ile kaynatılması
2- 3 sıra alt orta üst olmak şekliyle kayıt atılması
3-Dikme direklein kafalarına galvaniz kapak takılaması
4-İki kat anti pas atılıp ve ral 6005 boya ile boyanması
5-40×40 göz 3,5mm galvaniz üzeri pvc tel yapılması
6- 3 sıra gergi teli çekilmesites