Bahçe Çiti

Tarih boyunca, dışarıdan gelebilecek istenmeyen etkenlere karşı korunma amacıyla kullanılan bahçe çitleri, zamanla dekoratif amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. İlk zamanlarda taş veya ahşaptan oluşan bahçe çitleri, halen aynı malzemelerle ve daha fazla çeşitlerle kullanılmaktadır.

Bahçe çitleri , bahçenin en önemli unsurlarından birisidir. Bahçeye estetik kazandırır, sınırları çizme amaçlı da kullanılır. Estetik görünüm açısından çevrelediği yapıyla uyum sağlamalıdır. Bu yüzden ahşap, plastik, tel, metal vb. gibi farklı malzemelerle kullanılabilir.

Rüzgarı kesmek amaçlı da kullanilabilen çitlerin etrafı, çeşitli bitkilerle, özellikle de sarmaşıklar ile çevrelenebilir. Bunlardan bazıları; budanabilen, budanmayan, bordur bitkilerinden oluşabilir.Bahçenin büyüklüğüne göre, kullanılan çitin boyutları belirlenmelidir. Toprak kaymasını da engelleyen bahçe çitleri, tarım ve hayvancılıkta da kullanılır. 

Dikenli teller, ahşap veya metal çitler in arasına döşenir. Genellikle gerginleştirilmiştir ve çoğunlukla güvenlik amaçlı kullanılır. Tellerin üzerinde dikenler bulunmaktadır. Gevşek olarak da aynı amaçla kullanılabilir. Örgülü teller ise tırmanmayı engelleyen sıklıkla örülmüş ve yanlışlıkla dokunulduğunda zarar vermeyen bir yapıdadır. Genellikle hayvancılıkta kullanılır.Elektrikli tellerden oluşan metal çitler ise yine güvenlik amaçlı kullanılan bahçe çitlerindendir. Ahşap, plastik, demir ve diğer bazı çitler, daha düşük maliyetli bahçe çit malzemeleridir. Bahçe düzenlemesi nde dekoratif amaçlı da kullanılabilir.Her çeşit bahçe çit malzemesi, kullanımın uzun süreli olmasi için düzenli bakım gerektirmektedir.